Hram Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca nalazi se u Školskoj ulici bb u Novim Banovcima.
Željom meštana Novih Banovaca, 1991.godine, osnovan je Inicijativni odbor Srpske pravoslavne crkve za osnivanjem crkvene opštine i uprave parohije u mestu.
Po odluci episkopa sremskog gospodina Vasilija ( e. br. 697 od 18.09.1991.) osniva se crkvena opština i parohija u Novim Banovcima, koju je vodio paroh starobanovački.
Osvećenje temelja započetog hrama Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, 28. avgusta 1992. godine izvršio je njegovo preosveštenstvo gospodin Vasilije, episkop sremski.
Ovo zdanje podignuto je po nacrtima arhitekte Mileta Zeca i građevinskog inženjera Marka Babića u vizantijskom stilu. Sveštenik je liturgiju služio nedeljom i praznicima, na temeljima započetog hrama, pod vedrim nebom.
Dolaskom protojereja Sime Višekruna nastavlja se gradnja hrama Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, a sa pokloničkog putovanja, iz manastira Ostrog donet je kamen koji je obrađen i uzidan iznad ulaznih vrata na zapadnoj strani hrama u Novim Banovcima.
Crkvena zvona su osvećena i postavljena 29. marta 1998. godine i prvi put su zazvonila, zahvaljujući darodavcima porodici Kotarac iz Novih Banovaca.
Dan Svetog Vasilija Ostroškog, patrona hrama i zaštitnika mesta obeležava se 12. maja.
Vasilije Ostroški je bio rodom iz Popova polja u Hercegovini. Rođen je najverovatnije 1610. godine a kao dečak je stupio u trebinjski manastir gde se zamonašio. Godine 1639. postao je episkop Zapadnohercegovačke eparhije.Vreme je provodio u postu i molitvi u pećini na ostroškim stenama.
Obilazio je sela svoje duhovne pastve, želeći da stanovništvo održi u veri, nadi i spasenju. Blažena smrt Vasilija Ostroškog nastupila je 12. maja 1671.godine. U najmračnijim vremenima za srpski narod pod turskom vlašću, lik Svetog Vasilija osvetljavao je život vernika.
Kult svetitelja je poštovan vekovima u duši naših naroda i ostao je simbol pravoslavne vere. U ovoj parohiji nema starina, značajnijih relikvija, kao ni parohijskog i Svetosavskog doma.